Biuletyn Informacji Publicznej Galerii Arsenał w Białymstoku

Informacje ogólne

GALERIA ARSENAŁ W BIAŁYMSTOKU
miejska instytucja kultury wpisana do Rejestru Instytucji Kultury Miasta Białegostoku RIK 05/94
DYREKTOR:       Monika Szewczyk
ADRES:             ul. Adama Mickiewicza 2, 15-222 BIAŁYSTOK
TEL.:                +48 85 742 03 53
NIP:                  542-19-66-151
REGON:             000671154
EMAIL:              mail@galeria-arsenal.pl
kontakt w sprawie warsztatów i dostępności:
tel.:                  +48 85 874 20 61            
kom.:                +48 694 277 616             

tel. portiernia: + 48 85 874 20 57

 
GALERIA ARSENAŁ ELEKTROWNIA (czynna tylko w trakcie ekspozycji wystaw)
ul. Elektryczna 13, Białystok
wejście od ul. Świętojańskiej
Galeria Arsenał w Białymstoku powstała w 1965 roku jako jedno z Biur Wystaw Artystycznych. Od 1990 roku jest prowadzona przez Monikę Szewczyk. Obecnie jest miejską instytucją kultury finansowaną z budżetu Miasta Białegostoku.
Galeria od lat realizuje spójny i konsekwentny program wystawienniczy. Prezentuje i promuje sztukę najnowszą różnych mediów, dając świetny ogląd najważniejszych i najciekawszych zjawisk we współczesnej sztuce polskiej, nie stroniąc przy tym od wyzwań i eksperymentów. Galeria organizuje około 20 wystaw rocznie – nie tylko w swoich dwóch siedzibach w Białymstoku, lecz również w kraju i za granicą. Szczególne miejsce w programie Arsenału zajmują projekty dotyczące krajów Partnerstwa Wschodniego czy Europy Środkowej, ukazujące tendencje i zmiany rysujące się w sztuce współczesnej tych regionów.

Działalności wystawienniczej towarzyszy intensywnie rozwijany program edukacyjny – Plac Zabaw Arsenał – który na różnych poziomach i różnymi językami mówi o sztuce najnowszej. Projekty realizowane w ramach programu uczą dialogu ze sztuką i prezentują ją jako platformę negocjowania ważnych społecznie zagadnień. W proces edukacyjny często zaangażowani są artyści, a w ramach warsztatów przez nich prowadzonych powstają nowe prace. Istotną częścią działań edukacyjnych jest udostępnianie najbardziej znaczących zjawisk sztuki współczesnej osobom z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku.

Ważnym elementem aktywności Galerii jest działalność wydawnicza. Instytucja realizuje katalogi i inne publikacje do większości prezentowanych wystaw.

Galeria Arsenał podejmuje wielorakie działania popularyzujące kulturę współczesną, m.in. dyskusje panelowe, wykłady, seminaria, konferencje, koncerty, promocje książek czy pokazy filmowe. Od kilku lat organizuje także Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci z bogatym programem warsztatów dla najmłodszych.

Wizytówką Galerii Arsenał jest Kolekcja II. Gromadzony od 1992 roku zbiór prezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej, odzwierciedla ślady przemian, jakie zachodziły w kulturze po okresie transformacji ustrojowej. Jednocześnie – z racji programu Galerii – obrazuje również najważniejsze tendencje w sztuce współczesnej Białorusi, Ukrainy, Czech czy Armenii. Obecnie na Kolekcję II składa się około 250 pozycji: malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, fotografie, rysunek i prace efemeryczne – idee. Zbiory znajdują się pod stałą opieką konserwatorską, zostały opisane i zdigitalizowane. Na temat Kolekcji II ukazał się szereg tekstów krytycznych, a Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych wydało dwie książki jej poświęcone.
Powrót na początek strony